Det är dags för Strömsunds kommun att ta täten
Strömsund bör ta täten och visa hur man ordnar service för alla, anser Inger Kraft Etzler från Fjällsjö Framtid.
– God service ger befolkningsökning.
Relaterat
Kommunchef Anders Andersson, liksom Jenny Persson och Margareta Mårtensson från Fjällsjö Framtid, väntar nu bara på att myndigheterna ska fylla lokalen med alla möjliga servicebitar.Foto: Evy-Ann Mattsson
Snart är det dags för Statskontoret att redovisa det underlag som man, på regeringens uppdrag, samlat in när det gäller myndigheternas service till medborgarna. Resultatet förväntas bli en skärpning i kraven på tillgänglighet och service.
Strömsunds kommun ligger redan långt framme, speciellt i Backe, när det gäller att skapa servicepunkter. Det vill säga att ge medborgarna möjlighet att kunna nå myndigheter, trots att dessa dragit bort sina kontor från orterna.
Inger Kraft Etzler, vice ordförande i Fjällsjö Framtid, vill att kommunen tar fasta på att arbetet här redan är i full gång. Hon tror att det är möjligt för Strömsunds kommun att skapa sig ett gott rykte, genom att ta täten för att bidra till att en fungerande infrastruktur för hela Sverige kommer till stånd.
Framför allt gäller det att koppla den kommunala serviceplanen till budgetprocessen, anser hon. Det finns många bitar i den kommunala servicen som bör komma alla till del, även om man bor i glesbygd.
– Kommunen måste tänka långsiktigt med service till medborgarna och se möjligheten med att använda servicepunkten.
Hon framhåller att även om det kostar en liten slant att låta de kommunala tjänstemännen åka ut ibland så är det väl investerade pengar.
– I den rapport som Tillväxtanalys gjort påpekas att god offentlig service är ett framgångskoncept för befolkningsökning i byarna!
Inger Kraft Etzler tycker att Fjällsjö Framtid har en givande dialog med kommunen och har blivit bra bemötta, men de skulle också vilja få träffa alla förvaltningar, för att bygga flera broar och undvika missförstånd. Vid föreningens studiebesök i Lit, där man hunnit en bit på samma väg, fick man veta att tjänstemännen hos Östersunds kommun i början varit väldigt skeptiska och avogt inställda, för att de misstänkte att deras jobb var i fara.
– Det handlar inte om att vi ska ta jobb ifrån någon, utan vi ska i stället vara en port in i kommunen.
Fjällsjö Framtid bearbetar också de statliga myndigheterna som Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen, för att förmå dessa att använda sig av servicepunkten, hittills med klen respons.
– Vi har nyligen skrivit till Polisen och erbjudit dem att få använda sig av våra lokaler i Backe.
Själv bor Inger Kraft Etzler på två ställen, och får därför ett vidare synfält än de flesta. Den ena bostaden finns i Silsjönäs, i glesaste glesbygd. Knappast någon har undgått att höra talas om hennes kamp för Silsjönäsvägen, där stelbent byråkrati har fastställt att vägen slutar 800 meter innan byn tar slut, med allt vad det innebär i utebliven service för byborna.
Den andra bostaden finns i Västerhaninge, där hon har tio minuters gångväg till pendeltåget, som går var femtonde minut.
– Det är mycket intressant vilket perspektiv man får på service, så jag hoppas kunna tillföra något, även till dem som inte bor i glesbygd.




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 jan 2012 15:06 Jan (Ej registrerad)
Endera har man låg intelligens eller också är man fruktansvärt naiva i Fjällsjö Framtid. Befolkningen i glesbygd kan inte ha samma service som i tätorter.När ska folk förstå det!För övrigt så är det dags för Backeborna att förstå att framtiden ligger bakom dem!