Åke Ljusberg slutar med omedelbar verkan
Ragundas kommundirektör Åke Ljusberg sade på tisdagsförmiddagen med omedelbar verkan upp sig från sitt jobb.
Relaterat
– Jag kom till jobbet, städade rummet, träffade kommunpresidiet och sade upp mig och for hem.
Ljusberg anger ett enda skäl till sin uppsägning:
– Jag har tröttnat på att ständigt motarbetas av en liten skara politiker som inte gör annat än letar fel.
– När målsättningen hos vissa är att misskreditera kommunen så mycket som möjligt och med vilka metoder som helst kan jag inte bidra till att förändra bilden av Ragunda kommun, säger Åke Ljusberg.
En längre intervju med Ljusberg och om en del av konsekvenserna av hans plötsliga uppsägning läser du i onsdagens LT.


























Senaste kommentarerna:
Skrivet 9 mar 2010 15:25 Anders (Ej registrerad)
Detta måste väl ända vara sista steget! Tvångsförvalta Ragunda!
Skrivet 9 mar 2010 15:30 Lasse i 08 (Ej registrerad)
Rejält gjort , igen, Åke!
Du lär nog inte ha nå´ra problem med att få nytt jobb, ifall du vill.
Skrivet 9 mar 2010 15:36 Valår i år. (Ej registrerad)
Vem har motarbetet Åke?
Det har ställts krav från både Al och V att styret i kommunen ska
utövas i enlighet med grundlagen!
Politiker ska vara politiker och tjänstemän ska vara tjänstemän!
Nåt annat har inte sagts!
Det här är nog vanligare i kommunerna än man tror men skillnaden är att i Ragunda försöker nån göra nåt åt det!
Tråkigt när folk inte vet sina roller!
Den så fruktade "turbulensen" kommer att visa sig vara bra, även om det kan vara jobbigt just nu!
Skrivet 9 mar 2010 15:47 S (Ej registrerad)
Dom har lyckats igen att hålla varandra om ryggen ragundas politiker, och frysa ut någon som ville förändra ragunda förhoppningvis till det bättre. Nä fortsätt ni i gamla spår så går det säkert åt hel--te på riktigt tror också på en viss tvångsförvaltning "ragunda-bo utan framtidstro"
Skrivet 9 mar 2010 16:25 Delaren (Ej registrerad)
Bispgården till Sollefteå, Hammarstrand till Bräcke och Stugun till Östersund! Nu om någonsin är det läge att dela upp en kommun som tydligen inte klarar av att sköta sig själv. Passa på innan höstens val!
Skrivet 9 mar 2010 16:32 Icke socialdemokrat (Ej registrerad)
Alla som är något så när är insatt förstår ditt ställningstagande. Du har kämpat enormt med det motstånd till förändring som den politiska ledningen har i denna s k kommun.
Skrivet 9 mar 2010 16:38 Hoppas du ändrar dig (Ej registrerad)
Trist att det slutar så här. Jag såg framemot att kommunen skulle komma upp på banan igen. Trodde att Åke skulle orka. Nu känns det lite som "att sköter ni er inte så lämnar jag er". Istället för att stå kvar och hålla ut och säga jag överger er inte. Tillsammans ska vi fixa detta. Lite supernanny mentalitet liksom.
Skrivet 9 mar 2010 17:31 stretmyran (Ej registrerad)
Saxat från kommunens hemsida...
Ragunda kommun är en politisk styrd organisation. Den högsta tjänstemannen är kommundirektören. Han är "VD" för kommunen.
Skrivet 9 mar 2010 18:17 Rulle (Ej registrerad)
Nu är det bevisat med råge.
Är det någon som överhuvudtaget blir förvånad???
Som det ser ut nu så vill man inte ens försöka att få Ragunda på fötter igen, det bara är så, det ska vara som det alltid har varit och så ska det förbli.
Det är skrämmande att man nu fortsätter att skälla på varandra i media, istället för att jobba.
Nä, jag håller med Anders att nu är det dags att tvångsförvalta kommunen.
Nu kommer det att beklagas i media att man inte fick gå ihop med andra kommuner och lägga skulden på andra politiker för att det sket sig osv.
När ska denna såpa ta slut eller?????
Skrivet 9 mar 2010 18:34 poeten (Ej registrerad)
Vänstern liksom Alliansen
bitit Ljusberg uti svansen,
men vi kan oss ändå trösta
med i höst dem bort få rösta.
Vi såg Ljus över bergen
det mörknade i dag.
Tack Åke för din insats för Ragunda.
Skrivet 9 mar 2010 18:43 luttrad kommunbo (Ej registrerad)
Jaså, jaha, vad var det vi sa?
Skrivet 9 mar 2010 19:36 Nilsson (Ej registrerad)
Stretmyran
-En verkställande direktör, vd, är den person som ansvarar inför styrelsen för den löpande förvaltningen i ett bolag eller en organisation.
Skrivet 9 mar 2010 19:52 Robin Hood (Ej registrerad)
-Snälla Åke! -Ta tillbaka din uppsägning. Vi är så många i Ragunda som tror på din kapacitet och på dina metoder för att få Ragunda på fötter igen.
Skrivet 9 mar 2010 20:03 Simpan (Ej registrerad)
Vuxendagis har slagit till igen :(. Här fanns chansen att komma på banan men det sket sig.
Nu är det bara att vänta på pajkastningen i tidningarna. Alla ska skylla ifrån sig.
Ragunda kommun börjar likna ett dåligt skämt som hela Sverige skrattar åt.
Skrivet 9 mar 2010 20:30 Ingemar (Ej registrerad)
Nästa års Oscarsvinnare i klassen komedi
RAGUNDA
Titta bara på rollistan över de komiker som medverkat i denna såpa.
1 a klassens Pajaser som sitter och tror de är viktiga för de är folkvalda (Kompisvalda).
Näe ut med hela patrasket och plocka in några ledare (Åke tex )som kan leverera och visa hur företaget Ragunda skall drivas.
Förstår att du Åke stångat ditt huvud blodigt.
Hä gå int å förklara för nån som int begrip. (I.Stenmark)
Skrivet 9 mar 2010 21:18 Brainman (Ej registrerad)
Lägg ner Ragunda kommun nu!
Skrivet 9 mar 2010 21:43 Boende (Ej registrerad)
Ja, åke det är bara för Ragunda kommun att faktiskt ärligt sörja att du inte mäktar med. Men jag och vi många med förstår dig. Är politiker och har heller aldrig någonsin varit med om ett så negativt synsätt någonsin och detta ifrån Alliansen och V. Att motarbetas från flera håll och det värsta är att de inte förstår det heller. Dessutom så är möten en parodi där man inte verkar kunna prata normalt och i normal ton med respekt gentemot varandra utan att man tror att respekt kommre med svordomar och påhopp. Undrar vilken som förstår för våran kommun. Synd, synd att de ej förstår och ej har någon självinsikt inte ens om de stod framför f``n själv.
Skrivet 9 mar 2010 22:24 Eks. (Ej registrerad)
Det känns otroligt trist att en sådan klippa som Åke känner på detta vis, men jag förstår honom! Har man varit åhörare på Kommunfullmäktige har man ju fått tagit del av en liten del av all den hätska stämning som råder bland vissa politiker. Kommunstyrelsen, inget undantag!
Jag hoppas verkligen att Ragundas befolkning har genomskådat vilka som känner medmänsklighet och respekt för andra människor för det gör då sannerligen inte alla!
Det säger även Åke själv och pajkastning är det inte utan tyvärr den bistra sanningen att inte alla politiker vet vad människorespekt är!
Fruktansvärt hur vissa kan bete sig
Jag stöttar dig Åke!
Skrivet 9 mar 2010 22:36 Stefan Hallgren (Ej registrerad)
Utomstående människor med lite erfarenhet kan konstatera detta: -Oavsett vilka försvarstal som politikerna kommer med så har man en ledarskapskris som saknar motstycke i Sverige. Detta måste rimligen få konsekvenser. Den lilla mikromiljö som kommunhuset utgör måste delas i smådelar för att byggas upp igen under överinseende av antingen professionella coacher eller krishanterare. Det är time out som gäller. Det senaste årets genomklappningar ska inte tillåtas någonstans i en modern verksamhetsstyrning, inte ens i en demokratiskt vald församling. Tvångsförvaltning eller upplösning av den politiska ledningen och sedan ett långt, långt arbete med professionell hjälp utifrån är det som återstår om man ska kunna hämta hem någon som helst trovärdighet. Hela världen vet nu att ni inte kan hantera eran situation. Ge efter. Det går att ordna, men det går inte att ordna på det sätt ni vill, för ni har inte den kulturen eller kompetensen. Sluta nu. Släpp och erkänn. Ni generar ordet demokrati.
Skrivet 9 mar 2010 23:35 hoss (Ej registrerad)
Företaget Ragunda? Kunde inte se nåt sånt hos patent®istreringsverket!
Då är det säkert en kommun fortfarande.....puh
Skrivet 10 mar 2010 07:38 Väljare (Ej registrerad)
Jag skäms att vara kommunmedborgare i Ragunda kommun. Vi har röstat fram politiker som beter sig så illa att anställda med en lång erfarenhet fran arbete i politiska organisationer inte står ut att arbeta här!
Ingen anställd, högavlönad eller inte, ska behöva finna sig i att bli behandlad på det sätt politikerna i kommunstyrelsen behandlar ansvariga för verksamheten i kommunen.
Som kommunmedborgare kan jag bara be Åke om ursäkt för att våra FÖRTROENDEvalda har utsatt honom för detta. Jag stödjer dig i ditt beslut att lämna denna lekstuga!
Skrivet 10 mar 2010 08:51 Lars (Ej registrerad)
De politiker i Ragunda som anmäler till höger och vänster utan att ha någonting på fötterna eller ägnar sig åt pajkastning i media är en stor belastning för alla andra som jobbar för kommunens bästa! Lägg energi och tid på sakfrågor som kan föra kommunen framåt i stället. Inriktningen borde väl vara att göra någonting bra för alla som bor i Ragunda i stället för att sabotera och riva sönder. Det är tragiskt att dessa personer inte begriper bättre!
Skrivet 10 mar 2010 10:05 Sonia Eriksson (Ej registrerad)
Nej, nu får det vara nog! Vad i helsike håller Alliansen + V på med i Ragunda?!
Jag trodde inte mina öron när jag lyssnade på Radio Jämtland i tisdags. Att det bara får hända! Jag finner inte ord.
När jag för någon vecka sedan läste reportaget från Borgvattnet tänkte jag, 'nej, vad håller dom på med'.
Att man inte förstår att i en så ekonomiskt trängd kommun som Ragunda gäller det att hjälpa till och hitta läsningar, inte vara "Glistrupar".
Skammens rodnad borde träda fram på er alla och en sån resurs som Åke Ljusberg växer inte på träd.
Sonia Eriksson
Höglunda
Skrivet 10 mar 2010 11:11 A (Ej registrerad)
Har följt detta sk maktspel på håll men ändå nära. Det jag spontant kan säga att vissa har en liknelse med en missbrukare.
Om man hela tiden skyller på andra, skvallrar på andra osv så försvinner fokuset på mig själv och vad jag kan och inte kan och fokukset förflyttas och jag som missbrukare, (i detta fall politiker) får en tidsvinst innan hela blåsan spricker och min okunnighet blir offentlig.
Det är tragiskt att detta får ske och att vissa politiker mår dåligt i detta. Finner inte ord för hur vuxna människor behandlar varandra.
Skäms på er!!!!
Men en vacker dag kommer sanningen i kapp er och då kommer ni att få be om ursäkt för erat beteende i offentlighetens ljus.
Tråkigt för Ragunda att detta sker men jag har en förhoppning om att ni kommer att gå stark som fasen ur detta, men det kommer att ta tid att få tillbaka tilliten igen bara för att vissa politiker inte förstår vad de har gjort utan slår sig på bröstet och tycker att de är fantastiska.
Skrivet 10 mar 2010 14:29 L Karlsson (Ej registrerad)
Tråkigt, men ingen överraskning. Det som händer i kommunhuset avspeglar väl hela Ragunda-kommun för övrigt. Alla vill leva på de vis de alltid gjort utan förändringar. Alla har synpunkter, men vill inte lägga fram dem själva. Går hellre via myndigheter och annat med anonyma anmälningar o.s.v. Kanske det har med otrygghet och mindervärdighetskomplex att göra. Vet inte hur många gånger jag fått frågan:"Men hur i helsike kan man flytta till Ragunda?"Varför är ni inte stolta över en så fin kommun och lite mer öppna för förändringar som kan öppna nya och fler möjligheter. Här försvann nu en chans när en stark person, som var villig att få kommun på fötter. Politikerna, som alla andra kommuninnevånare, verkar vilja leva i det trygga, invanda även om det inte funkar. Öppna ögonen och ta emot både andra idéer och andra människor. Det berikar samhället mer än det förgör. Politiker och andra kan ta åt sig. Se er om och värna om den vackra del av landet som är ert.
Skrivet 10 mar 2010 14:46 Sandlåda? (Ej registrerad)
Hur vore det om alla politiker fick ta en kurs i samarbete. Det spelar ingen roll vilket parti man tillhör; ska man sitta i kommun måste man se till kommunens bästa FÖRST, efter det kommer partiet! Aldrig tvärtom.
Skrivet 10 mar 2010 17:37 Ragundabo i förskingringen (Ej registrerad)
Ja det är bara att beklaga att Ragunda kommun får den negativa publicitet som den varken behöver eller förtjänar pga av en liten grupp politiker som bara kritiserar men sällan (=aldrig) kommer med konstruktiva alternativ. Är detta verkligen vad väljarna bakom allians för Ragunda vill?? I annat fall hoppas jag att de visar detta vid nästa val!
Det är synd och skam att någon med visioner och genuin vilja att förbättra situationen ska motarbetas av några personer som inte skulle klara detta uppdrag en dag ens...
Nu är det upp till bevis för dessa att hitta en ny kommundirektör vilket torde vara ett "mission impossible". Men det är kanske det som är tanken så att politikerna kan detaljstyra allt i kommunen vilket med raketfart kommer att leda till katastrof.. Till nytta för vem?
Skrivet 11 mar 2010 08:10 R-Bo (Ej registrerad)
Mobbing verksamhet av vuxna människor, man blir äcklad, nää ta och släng ut dessa barnungar från deras poster och ersätt dem med nytt blod som vet att det krävs arbete/sammarbete för att nå framgång.
Är så trött på inkompetenta politiker som tror att de vet bäst.
Har en 4 åring hemma som som VET att sammarbete lönar sig och att det kan komma något gott/kul av det. Kan en som är 4 år detta så borde väl dessa nissar (märk väl borde) kunna klara av en så enkel sak.
Skrivet 12 mar 2010 17:07 Detta Ragunda (Ej registrerad)
Tvångsförvaltning??????
När skall det gå upp för dem som skriver om tvångsförvaltning, att ett sådant uttryck inte existerar för en kommun.
Det av det enkla skälet att varje kommun är suverän och bestämmer sitt eget skatteuttag. Därför kan inte en kommun gå i konkurs. En kommun har alltid tillgång till kapital i form av lån från banker eller skatteuttag från sina medborgare. Att sedan en höjning av skatteuttaget innebär att folk flyttar ut, är en helt annan fråga. Det verkar som om ropet på en tvångsförvaltning, är en önskan, som innebär att staten tar hand om kommunens ekonomi eller politiska skötsel. Sånt har aldrig skett och kommer ej heller att kunna genomföras. Det skulle omyndigförklara samtliga innevånare och bli en form av diktatur, vilket förhoppningsvis bör vara främmande för de flesta.
Skrivet 12 mar 2010 23:52 Dödgrävarn (Ej registrerad)
Tror inte det går att skänka bort Ragunda men skicka de fyra på straffarbete i Sibirien så de kan jobba av den skuld de står till kommunen. (De får stå för resan själv)