Politiker praktiserade med snöröjarna
Ett lass till med snö tippas av på snötippen i Odenskog.
Det kommer från Tranbärsvägen i Odensala.
– Jag uppskattar mycket att ha fått vara med i dag, säger Mona Modin Tjulin (S), som praktiserade hos kommunens snöröjning en förmiddag när bortforsling stod på schemat.
Det ligger just nu 150 000 kubik snö på snötippen. Det kan låta mycket men det kommer bli mycket mer innan vintern är slut. I fjol rymde tippen sammanlagt 380 000 kubik.
Mona Modin Tjulin åkte på torsdagen med i en av de lastbilar vars flak fylldes med snö från Tranbärsvägen i Odensala och kördes till snötippen i Odenskog.
– Jag har till exempel lärt mig att det finns en dirigent. Den kollar så att det inte är något i vägen när snön ska tas bort. I dag var det till exempel soptunnor ute på vägen som fick flyttas, säger Mona Modin Tjulin, ordförande i miljö- och samhällsnämnden.
Hon har också fått lära sig arbetsordningen när det gäller bortforslingen.
– Först kör väghyveln, sedan snöslungan som sprutar snön på lastbilsflaken och sedan kommer en liten traktor som gör finjusteringar.
I onsdags passerades 75 000-kubiksgränsen, den mängd snö som kommunens gatukontor fått i uppgift köra bort från centrala Östersund.
– Det är vad vi har pengar för. Om politikerna beslutar att vi får köra bort mer så gör vi det, säger Kenneth Winterqvist på gatukontoret.
Han berättar att de i område centrala Östersund har fått prioritera var snön ska tas bort. Och det som inte togs bort innan gränsen på 75 000 kubik passerades får ligga kvar.
– Därför är det fortsatt besvärligt till exempel i Eriksberg och andra bostadsområden som hör till centrum. Men får vi mer pengar tar vi självklart bort snön där också, säger Kenneth Winterqvist.
Kvoten för vad kommunen får köra bort från Lugnvik och Odensala är däremot ännu inte fylld.
– Därför fortsätter vi där i dag (läs torsdag), säger Kenneth Winterqvist.
I vanliga fall, från november till nyår sker mellan fem och sex snösvängar i Östersunds kommun. Det vill säga först skottning, och sedan proceduren med hyvling och bortforsling.
– Men i år har det redan varit 11 stycken. Vi beräknar att det görs 15 under en normalvinter, säger Mona Modin Tjulin.
Det är miljö- och samhällsnämnden som beställer snöröjning och det är den tekniska förvaltningen som utför den.
På torsdagen beslutade Mona Modin Tjulin att skjuta till mer pengar, sammanlagt 900 000 kronor. Beslutet innebär till exempel att det totalt kan fraktas bort upp till drygt 155 000 kubik snö i kommunen. Det betyder bland annat att mer snö kan fraktas bort från centrum.
– Om teknisk förvaltning gör mer än vi beställt kommer det inte på snökontot och då blir det inte tydligt vem som står för kostnaden, säger Mona Modin Tjulin.
Hon säger också att det är bättre att skjuta till extra pengar när behovet uppkommer.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 13 jan 2012 16:39 Folke (Ej registrerad)
Otroligt att ordföranden inte har koll på hur verksamheten fungerar i praktiken. Hon lärde sig så mycket att nu förstår hon att det behövs mer pengar att snöröja för. Inte illa! Hade hon cyklat eller gått till jobbet så hade det nog klarnat för länge sedan. Tyvärr tillsätts inte politisk makt strikt efter kompetens.
Det känns lite översitteri och maktarrogans att agera som Mona gjort. Man kanske lär sig det i (S)kolan?
Tanken på att det finns andra år än normalår verkar saknas. De år man snöröjer mindre så sparas inte de slantarna till snörika år utan försvinner ur budgeten för gott. Sedan får man böna och be Mona ifall det råka snöa lite extra (det har hon själv sagt i TV-intervju).