Hälge varnar sina kompisar
Älgen Hälge står nu i ett skogsbryn utanför Brunflo för att varna sina älgkompisar om att älgjakten just har startat.
– Att Hälge skulle ut i skogen när älgjakten drog igång, det hade jag bestämt från början, säger Tage Lundqvist, som skapat Hälge i trä och betong.
Relaterat
– Vi får se hur länge Hälge klarar sig från jägarnas kulor, säger Tage Lundqvist, som byggt Hälge under några veckor på försommaren.Foto: Jan Andersson
Foto: Jan Andersson
Här kommer Hälge till skogen i delar.Foto: Jan Andersson
Älgjägarna som har sina jaktmarker utanför Brunflo kunde med lite tur (eller otur) träffa på en något ovanligt älg under gårdagen. I ett skogsbryn mellan Ede och Marieby stod serieälgen Hälge och försökte varna sina älgkompisar om den pågående jakten. Med sina röda triangel gör han allt för att varna sina bröder och systrar om att älgjakten just har dragit igång.
– Det var när jag fick seriemagasinet Hälge som jultidning jag kom på att försöka tillverka en egen Hälge i naturlig storlek, säger hobbysnickaren Tage Lundqvist från Brunflo. Så under några veckor under våren kom Hälge till i Tages Lundqvist snickarbod.
Älgen, som är gjord i trä och betong, blev rejält tung och det går åt några man för att flytta den. Det märktes under gårdagen då Tage kom på att han skulle flytta sin älg ut i skogen. Han fick hjälp av tre män för att flytta sin älg.
Serieälgen Hälge är påhittad och tecknad av Lars Mortimer från Alfta i Hälsingland. Hälge har genom åren blivit enormt populär och är av Sveriges populäraste seriefigur.
– Jag ringde till Lars Mortimer och frågade om det var okay att jag tillverkade Hälge och det hade han inget emot, berättar Tage Lundqvist.
• Hur länge ska Hälge få stå ute i älgskogen?
Det har jag ingen aning om, skrattar Tage. Vi får väl se hur länge han klarar sig från kulorna.
• Vad har du för planer med Hälge efter jakten?
– Det vet jag inte heller. Kanske Lars Mortimer är intresserad. Annars får jag väl ha honom i trädgården.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 7 sep 2010 11:52 tompa (Ej registrerad)
Världens skönaste hemmasnickare de här! lycka till i skogen