75 procent kvinnor
Från och med den 1 juli är 75 procent av länets kommunstyrelseordföranden kvinnor.
Relaterat
Detta efter att AnnSofi Andersson efterträtt Jens Nilsson i Östersund. För att synliggöra det samlades alla kvinnliga kommunstyrelseordföranden på Rådhustrappan i Östersund.
– Jag är säker på att det här är ganska unikt i Sverige, säger Eva Hellstrand (C) kommunstyrelsens ordförande i Åre.
• Men är det jämställt med en sådan kvinnodominans?
– Vi har väl några år att ta igen, det har ju funnits en lång tid då det har sett helt annorlunda ut, säger Eva Hellstrand.
Hon beskriver representationen bland länets kommunstyrelseordförande som "fantastisk" och tror att det har historiska förklaringar i länet.
– Det finns en tradition av starka kvinnor i länet, det har ju koppling ända tillbaka till forbondetiden när kvinnorna stannade hemma och tog hand om gårdarna när männen for på försäljningsresor till kusten och till Norge, säger Eva Hellstrand. Många organisationer har haft sin första kvinnliga ordförande just här i länet.
Hon menar att det har bidragit till att många kvinnor inspirerats att ta uppdrag och kliva fram.
– Vi hoppas naturligtvis att det här ska inspirera fler och framför allt att det ska inspirera kommande generationer och unga kvinnor att ta för sig.






























Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 jul 2010 21:04 Anna Nym (Ej registrerad)
Nu är det väl dags att man börjar kvotera in män!
Skrivet 2 jul 2010 08:06 Mikael i Alsen (Ej registrerad)
Inget konstigt, alls,
och det har ju inget med styrka att göra...
Under tiden fortsätter livet... som vanligt
Skrivet 2 jul 2010 11:06 FV (Ej registrerad)
75 procent kvinnor?
Jag skrattar men gråter inte.
Däremot blir jag förbannad när
man tydligen inte ser detta som
ett jämställdhetsproblem, JUST NU!
Detta skall tydligen rättas till nån
gång i framtiden men först skall
man tydligen "hämnas lite" som jag
kallar det. Många andra skulle nog
kalla det för feminism för så ser den
ut. Kvinnor kan aldrig diskriminera
män genom att vara fler...