Har minskat sjukskrivningar stort – belönas med 25 miljoner
Relaterat
En ekonomisk ersättning som är direkt kopplad till minskningen av sjukpenningdagar är grunden i den överenskommelse som regeringen och Sveriges kommuner och landsting, SKL, hade under 2006–2009.
Jämtland är tillsammans med Värmland det landsting som får mest med pengar eftersom de också toppar listan över de landsting som fick ner sjukdagarna mest under 2009.
De minskade sjukpenningdagarna med mellan 25 och 28 procent mellan åren 2008 till 2009.
Men ändå dras landstinget i Jämtland fortfarande med höga ohälsotal.
Anna Östbom på SKL tycker inte att de kastat pengarna i sjön.
– Studier visar att såväl arbetsgivare som läkare, patienter och handläggare på försäkringskassan i delar av norra Sverige har haft en mer positiv syn på sjukskrivningar även för sådant som inte omfattas av sjukförsäkringen, säger hon till tidningen Dagens medicin. Det tar tid att förändra en sådan kultur.
Jämtlands läns landsting har, enligt Dagens medicin, fått totalt 560 kronor per invånare från sjukskrivningsmiljarden under åren 2006–2009.



































































Senaste kommentarerna:
Skrivet 1 feb 2010 02:17 Kajsa (Ej registrerad)
Personalen då, vad belönas dom med ? Landstinget ska bort med 200 tjänset var det inte så det stod i tidningarna före helgen? Personligen tycker jag att det är fel att premiera procentuelll ´minskning av sjukskrivna på ett sjukhus. Det innebär ju att det premieras om personal går förkylda till jobbet och då blir det de sjuka patienterna som drabbas mest, för de som redan är sjuka och svaga kan det vara förödande att personal som borde stannat hemma för sjukdom ändå går på jobbet. 'Fler blir naturligtvis sjuka AV jobbet om personlalen minskas så drastiskt som landstinget vill sparan nu. Men med moderat regering blir det sådan morötter.Skriv din kommentar här