Mobbades i två år – skolan blundade
En tioårig pojke blev mobbad av sina klasskamrater i två år.
Den lilla skolan såg på utan att agera.
– Ingen lärare tog det på allvar. Det sveket har gjort att han har svårt att lita på vuxna, säger mamman, som nu har gjort en anmälan till Skolinspektionen.
Relaterat
Hennes förhoppning är att Skolinspektionen ska göra en markering mot skolan som ligger i Krokoms kommun.
– Jag vill att de ska känna att de har gjort fel. Det skulle också vara en upprättelse för min son, säger Anna Eriksson, som väljer att inte framträda med sitt riktiga namn.
Annas son har nu bytt skola och börjar återhämta sig. Men ärret från de sista två åren sitter djupt.
Mobbningen började med en lek våren 2011. Barnen skulle leka Herre på täppan och Annas son var med. En av killarna sparkade ner honom från kullen.
– Han fick en spark i ryggen. Men vikarien väljer att straffa min son och han får inte följa med till badhuset nästa dag, berättar Anna.
Samtidigt tog mobbningen fart. Tre pojkar i samma klass var drivande, de andra klasskamraterna höll sig i bakgrunden.
– Han blev retad i duschen på gymnastiken och började få utbrott i klassrummet. Läraren ringde i princip varje dag och vi straffade med allt möjligt här hemma. Vi visste ju inte vad som pågick, berättar Anna.
Först när barnpsykiatrin blev inkopplad började pojken att berätta. Han blev retad varje dag och hatade att gå till skolan.
– Vi tog kontakt med läraren. Men hon slog ifrån sig. Hon hade aldrig sett någonting. Trots att andra elever hade berättat om mobbningen, säger Anna.
Var ni i kontakt med rektorn?
– Ja. Han lovade en massa åtgärder, men det hände ingenting.
Mobbningen fortsatte i ytterligare ett år och Anna fick allt svårare att få sin son att gå i skolan.
– Han grinade på nätterna och ville absolut inte gå i skolan. Han hade inga vänner där, säger hon.
En ljusning kom då skolan tillsatte en i lärare som skulle finnas vid pojkens sida under skoldagarna. Men den tjänsten togs snabbt bort. Därefter testade skolan att låta honom gå i förskoleklass.
– Då började han vilja gå till skolan. Men en dag blev det ett missförstånd. Två lärare trodde att han skulle tillbaka till sin gamla klass. Min son blir då rädd och springer därifrån.
Det som händer sedan har bekräftats av skolan. Två av lärarna springer ikapp, trycker upp pojken mot väggen och skriker att han ska gå i skolan, att han har skolplikt. En av lärarna drar ner mössan på pojken och nyper honom i näsan.
– Det har hon bett om ursäkt för. Men då kände vi att det var nog. Då bytte vi skola, säger Anna.
Pojken var också relativt ny i den skola där han blev mobbad.
– Förut bodde vi i Torvalla. Men där var det aldrig något problem, berättar Anna.
Inte heller på den nya skolan har pojken råkat illa ut.
– Det går väldigt bra. Men jag har ont i magen och väntar mig ett samtal från någon lärare hela tiden. Det är en känsla som sitter kvar.






















