Barnens dag i Vemdalen
– Kul att det händer något när det är lågsäsong, folk kommer ut och träffas och pratar, tyckte flera besökare under lördagens Barnens dag i Vemdalen.
I Vemdalens by vill man få lite liv och rörelse på byn och ruljans i affärerna även mellan turistsäsongerna. Där anordnade handlarna i Vemdalen en "Barnens dag", med aktiviteter och jippon för barnen. Bland annat var det skattjakt, minigolf, ponnyridning, luftgevärsskytte och glassätning. Vemdalens IF ordnade fotbollslekar och Pernilla Åslund och Christer Sellander från Vemdalens räddningstjänst visade hur man släcker bränder. Runt ett hundratal barn kom och deltog i aktiviteterna.
– Under sommaren är det mycket aktiviteter för de vuxna men vi ville ordna något även för barnen. Förhoppningsvis kommer den här dagen bli större för varje år, säger Caroline Fredin, en av företagarna i byn.






















