Präster reste till London
– köpte nya rituella kläder
Relaterat
Kyrkan inom Bräckes och Revsunds pastoratsgränser ska bli ”mera katolsk” och andakterna mera lust- och musikfyllda.
Döderhults församling, nära Oskarshamn i Småland, har varit stilbildande och där det uppmusikaliserade mässkonceptet enligt en egen modell testats med framgång.
Vissa söndagar kan man i Döderhult enligt uppgift ha 100 – 200 personer i publiken.
Det var i våras, när arbetslagen i Bräcke och Revsund var på väg på personalresa till Rom(!), som idén med den nya formen av publiklockande mässa föddes.
Ett studiebesök företogs för några veckor sedan i buss till Döderhult och då det befanns att detta var någonting för de två östjämtska pastoraten.
Kyrkoherde Eva Eriksson har fullt ut anammat idén och är i färd med att uppdatera kyrkorna och almanackan för nyordningen som sålunda innehåller flera musikaliska mässor.
Nyordningen kräver dock rituell klädsel, något som nu är på ingång.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 nov 2009 10:12 Inyourbo (Ej registrerad)
Tack Ingvar för att du skriver om detta!
Var kyrkonämnden med på resan till Rom undrar man. En av Sveriges i särklass högsta kyrkoavgift är vad man har inom samfälligheten och så unnar man sig sådana utsvävningar, Rom och London.
Vi känner ju även till de utflykter som kyrkonämndens ordförande även gör via sin kommunala anställning i Bräcke kommun.
Måhända längtar man bort från denna avfolkningsbygd? Vi önskar er en trevlig resa, med enkel biljett
Skrivet 25 nov 2009 14:54 Nol (Ej registrerad)
Prästgårdsslantarna kom väl till pass.
Att kyrkans folk inte skäms.
Skrivet 25 nov 2009 23:37 Kommando-46 (Ej registrerad)
Nog hade man kunnat vänta på att Ingrid Kjelson skulle komma åter från Vitryssland, hon ville säkert vara med, en tripp till London är väl aldrig fel. Kära resanden, ni får nog bereda er på en åthutning från det hållet när ni och hon kommer åter.
Skrivet 27 nov 2009 22:08 iaktagare (Ej registrerad)
nu får alla ulvar fårakläder
Skrivet 28 nov 2009 11:41 EJ (Ej registrerad)
eller man kan ser det positivt.
att det blir roligar i kyrkan och att det kommer att blir mer medlemar så kommer det mer kyrkskatt mm. Se det som ett Företag dem måste även investra i framtiden,för att utveckla. och inte bara göra den gamla vanliga som man kanske tröttnar på.
Skrivet 28 nov 2009 18:37 Inyourbo (Ej registrerad)
Det var ju också en kommentar. Så en religion som funnits i mer än 800 år i detta land fixar vi till med lite latjolajbanskläder??!!
Jag har lämnat Svenska kyrkan nu och ämnar konvertera till Katolik där låter man i alla fall inte sig påverkas av allehanda politiska nycker, där är religionen och tron central. Inga politiker bestämmer över vad kyrkan skall göra.
Skrivet 29 nov 2009 20:08 Tröttsamt (Ej registrerad)
Till Inyourbo:
Återigen tycks du ha fått det mesta om bakfoten. Det känns inte längre lönt att diskutera med dig.
Skrivet 29 nov 2009 23:10 Inyourbo (Ej registrerad)
Vid Gud så lovar jag att detta skall bli min sista kommentar i denna tidning!
Den som inte kan högt för sig själv läsa Trosbekännelsen, Fader vår och säga namnet på de lärjungar vars evangelium står att läsa i det nya testamentet och slutligen 10 Guds bud, kan inte betrakta sig som en sann kristen.
Anser man att detta är ovidkommande för att kunna vara medlem i Svenska kyrkan så är kristendomen och den Svenska folkkyrkan dödförklarad. Vi som har ett innerligt behov av att få utöva vår tro måste söka oss någon annan stans.
Jag beklagar från mitt innersta att utvecklingen nu gått dithän där Svenska kyrkan har blivit en politisk skådeplats och kyrkorummet förvandlats från en helig allmännelig kyrka till ett gycklarspektakel.
Jag lovar ändå att jag skall be för Er stackars vilsekomna själar.
Skrivet 1 dec 2009 00:32 En mindre till som kommer att betala skatt till Kyrkan ! (Ej registrerad)
Det är bara tacka å ta emot ! Äntligen har jag fått en spark i ändan av detta ! Nu ska jag gå ur kyrkan !
Skrivet 1 dec 2009 09:55 Anny (Ej registrerad)
Inyourbo:
Intressant att Du kan avgöra vilka som är kristna och ej på ett så simpelt sätt. Måste man vara bokstavstroende för att räknas?
Sedan tycker jag att vissa resor säkert är berättigade för vissa, men att det knappast borde gälla respektive. Är det ok att chefen med partner åker på en sådan resa på ett "vanligt" företag? Knappast. Eva Eriksson har varit i blåsväder förr, och detta gör knappast gott för hennes rykte.
Skrivet 1 dec 2009 22:36 Tanklöst (Ej registrerad)
Det är väl inget konstigt att respektive följer med på företagsresor, dygnet består väl inte bara av arbete? Det är väl positivt att kunna umgås med sin familj även om man arbetar tillfälligt på annan ort. Vad är det som får "Anny" att uttala sig så illa? Avundsjuka? Eller bara allmän grinighet?
Skrivet 1 dec 2009 22:43 Rädslan hindrar framtiden (Ej registrerad)
Nu tycker jag att ni får sluta att gnälla på kyrkan som försöker förändra och förbättra. Varför får kyrkans folk inte utveckla sin verksamhet? Finns det någon annan verksamhet i samhället som förblir oförändrad för all framtid? Visst är det roligare om det händer något nytt än att allt bara förblir som det alltid har varit. Bakåtsträvare - nu får ni tänka om och vara lite positiva till kyrkans vilja till förändring och sluta upp att klanka på de som vill prova något nytt och lite annorlunda. Vad är ni rädda för egentligen?
Skrivet 5 dec 2009 12:33 Läst teologi, förhoppningsvis kristen (Ej registrerad)
Inyourbo har intressanta inlägg. Om det nu är problematiskt med "latjolajbanskläder" så har du något att se fram emot i den katolska kyrkan där utbudet av ceremoniella kläder och utsmyckningar är magnifikt.
"de lärjungar vars evangelium står att läsa i det nya testamentet " är enligt dig ett argument för att kallas kristen. De fyra evangelisterna har visserligen namn som överenstämmer med några av lärjungarnas, men det är inte lärjungarna som skrivit dem eftersom de alla vad döda när evengelierna skrevs.