Sätherberg lovordar nye partiledaren
– Han är fantastisk! Jag hade tårar i ögonen.
Det säger länets representant i Socialdemokraternas partistyrelse Anna-Caren Sätherberg efter valet av Stefan Löfven som ny partiledare.
Relaterat
Anna-Caren Sätherberg har bara goda saker att säga om nye partiledaren Stefan Löfven. Och nu hoppas hon på arbetsro inom partiet.Foto: Elisabet Rydell-Janson
För Åres oppositonsledare Anna-Caren Sätherberg har det varit ett omvälvande dygn. Nu sitter hon på flygbussen igen på väg hem till Åre efter partistyrelsens möte i Stockholm där man enhälligt utsåg Stefan Löfven till ny partiledare.
Sätherberg säger att hon alltid blir rörd vid sådana här tillfällen, att tillsätta ny partiledare är stort och hon har hunnit vara med om tre: Göran Perssons omval 2005, Mona Sahlin 2007 och så Julholt 2009. Nu var de där allihop, inklusive Ingvar Carlsson, och hon fick tårar i ögonen.
Hon är själv jättenöjd med valet och beskriver honom nästan hänfört som "helt fantastisk", "lugn", "stabil" och "härlig", idel positiva omdömen.
#Men är det ingen som är missnöjd med det här valet?
– Nej, svarar hon enkelt. Ingen tycker det. Det är ju förankrat bakåt och det har gått väldigt fort, VU har jobbat fantastiskt bra. Det har faktiskt bara gått sex dagar sedan Håkan Juholts avhopp.
Pressuppbådet i Stockholm beskriver hon som enormt. Under mötet på Fotografiska museet i Stockholm stod de till och med och fotograferade genom fönstret. Sedan fick de komma in och vara med under själva beslutet.
#Så vad händer nu?
– Nu åker vi hem och jobbar, säger Anna-Caren Sätherberg, som hoppas att valet av Löfven innebär att fokus både inom partiet och utanför flyttar över från personfrågorna till politiken i stället.
– För det är det alla vill, vi vill jobba med annat nu, säger hon avslutningsvis.





























