Tänd OS-drömmen!
Efter två veckors underhållning i toppklass fick vi på onsdagskvällen möjlighet att tacka våra OS-hjältar.
Tusentals – enligt uppgift så många som 20000 – jämtar hade samlats på det nya Stortorget (som verkligen visade sin potential).
I trängseln och glädjeyran var det lätt att börja drömma sig bort. Tänk om scenerna från Stortorget hade varit del i en reklamfilm för en jämtländsk OS-ansökan. Det hade varit rena propagandan!
Det är inte en slump att en hel drös av världens bästa vintersportare valt Östersund som hemmabas. Förutsättningarna är optimala och det är det inte bara patriotiska lokalpolitiker som kan intyga – fråga bara Södergren, Kalla och Jonsson. Den Olympiska kommittén behöver liksom inte tveka kring förutsättningarna.
Alla är överens om att framgångarna i Vancouver måste bli en hävstång för att ytterligare profilera Östersund – vintersportstaden. Men inga klatschiga broschyrer i världen kan mäta sig med ett olympiskt spel (hur en ansökan ska utformas – en rent svensk historia eller i samarbete med grannarna på andra sidan kölen – tål att tänka på).
Men de ekonomiska riskerna då, ett värdskap skulle ju kosta miljarder? Med tanke på vårt läge, vid den 63:e breddgraden, är det inte svårt att tänka sig en framtid efter avslutade vinterspel. I länet är det normalt vinter när det ska vara vinter, Östersund skulle kunna bli en given arran-gör av världscuptävlingar och internationella mästerskap.
Den stora utmaningen är att få med sig alla inbladade aktörer. Regeringens stöd och löfte om statliga garantier är absolut nödvändigt.
Tänk att i framtiden, säg år 2022, få gratulera till svenska OS-framgångar bara några timmar efter att medaljerna har bärgats. Vi samlas på Stortorget, vårt eget Medal Plaza.
Och så kan vi ett drygt decennium senare och en gång för alla sätta punkt för diskussionen om torgets gula stenbeläggning. Tänd OS-drömmen!
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 5 mar 2010 22:25 Sven i Namn (Ej registrerad)
Drömmar är just drömmar och skall så förbli.
Visst går det att arrangera bra vinteridrott kring Östersund och det kan vi fortsätta göra, både alpint i Åre och längd/skidskytte kring Östersund.
MEN OS - glöm det!
Vi är alldeles för FÅ för ett sådant arrangemang - både att husera själva tävlingen med alla arenor/publik/hotellkapacitet och sedan veckorna/åren efteråt - mängder av stora hallar som vi inte mäktar hålla verksamhet eller ekonomi för.
OS kärver stora städer i närområdet - någon miljon invånare kan ev husera ett OS och hitta nytta av hallarna efterår - men inte ett en småstad med 20 mil till nästa stad (Trondheim/S-vall)
Så GLÖM OS en gång för alla och satsa på VM och cuper i någon favoritgren som vi koncenterar oss på. Allt annat får bara löjets skimmer - där drömmarna bemöts med hånflin och fnysningar.