Torsdag 2 september 2010

Ledare

Publicerad 21 oktober 2009 Uppdaterad 23 oktober 2009
Textstorlek 1 2 3

Lille Jimmie med de stora orden

I somras hamnade jag på samma hotellfrukost som Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson. Det första som slog mig var: Vad liten han är! Och sedan: Var är livvakterna?

Relaterat

Artikelbilder

Illustration: Kjell Nilsson-Mäki

Illustration: Kjell Nilsson-Mäki

Numera krävs inte en omedelbar hotbild, till exempel ett uttalat dödshot, för att makthavare ska få personskydd. Det förändrade synsättet kom efter mordet på Anna Lindh. Högprofilerade politiker som syns och hörs och säger obekväma saker anses per definition befinna sig i ett utsatt läge. Jag tror att det kan vara ett ödesdigert misstag att lämna Jimmie Åkesson obevakad (om så fortfarande är fallet), han skulle behöva ett par stadiga poliser vid sin sida. Varför? Det räcker väl med att läsa hans debattartikel i måndagens Aftonbladet, en av de mest obehagliga texter som publicerats i det offentliga Sverige på lång tid. Man kan nästan känna hur de inhamrade orden vibrerar av människoförakt. I artikeln beskrivs islam som det största hotet mot Sverige och muslimska män påstås vara överrepresenterade i våldtäktsstatistiken, en anklagelse helt utan stöd i forskningen.

Jimmie Åkesson lever farligt.

En annan som ställt sig i skottgluggen är publicisten som godkände Jimmie Åkessons debattartikel, Aftonbladets ansvarige utgivare Jan Helin. I går anmäldes han av Centrum mot rasism som vill få prövat om artikeln uppfyller brottsrekvisitet för hets mot folkgrupp.

Var det rätt eller fel att publicera? Med facit i hand var det korrekt, ja, oavsett om Helin blir fälld.

I åratal har olika metoder prövats för att bemöta SD: debatt, konfrontation och tystnad. Det enda man kan konstatera är att varje försök har varit lika misslyckat. Helt enkelt för att det är omöjligt att föra en saklig diskussion mot några som satt i system att förvanska fakta och rycka saker ur sitt sammanhang. Nu fick Sverigedemokraterna chansen att breda ut sig i landets största tidning och med egna ord förklara sin hållning. Och man misslyckades kapitalt! Bilden av den välkammade partiledaren som bara saknar Astrid Lindgren krackelerade över 4 590 tecken. Bockfoten stack fram.

Publicerad 21 oktober 2009 Uppdaterad 23 oktober 2009
Textstorlek 1 2 3

Senaste kommentarerna:

Skrivet 21 okt 2009 15:38 Rog (Ej registrerad)

Det känns som om detta är ett direkt hot emot herr Åkesson. Lite hetsande. Är det som så att skribenten gärna ser att någon kastar sig över Åkesson?

Skrivet 21 okt 2009 17:17 Nordman (Ej registrerad)

Att muslimskamän är överrepresenterade i våldtäksstatistiken är fel. Det har aldrig gjorts en studie baserat på tro. Däremot är utomeuropeiska invandrare överrepresenterade med många procent.

Sen tycker jag att kalle ska vara lite saklig istället för att komma med personangrepp, du är inte så stor heller om man jämnför med mig.

Skrivet 21 okt 2009 17:28 Jörgen (Ej registrerad)

Vad gör man med en motståndare vars argument man inte kan bemöta.
Jo man förlöjligar honom. Dvs man börjar kommentera hans kropp och utseende samt sätter in en dålig karikatyrstecknings, allt för att förlöjliga.
Om sedan inte detta hjälper så är nästa steg våld.
Vilket du Kalle indirekt uppmanar folk till.
Ditt sätt att argumentera hör hemma i ett kommunistiskt eller fascistiskt samhälle där den totalitära makten gör allt för att slå ner meningsmotståndare.

Förresten Kalle hur är det med dig själv?
Har du livvakter?
Vem vet, du kanske behöver såna en vacker dag.


Kändes det obehagligt att få frågan?
Fundera då på hur Jimmy känner sig?

Skrivet 21 okt 2009 18:55 Patriot (Ej registrerad)

Heja SD nu tar vi dom! Inget kan stoppa SD.

Skrivet 21 okt 2009 19:21 Bittergubbe (Ej registrerad)

Tänk om recensionerna och debatten kunde föras på denna nivå, istället
för den argumentslösa "rasist/nazist" skrikande tyckar-elitens.

http://stenudd.blogspot.com/2009/10/jimmie-akesson-ar-inte-sa-latt-att.html

Även om jag håller på Åkesson, så tycker jag att denna är
en bra och saklig analys av debattartikeln, fri från "under bältet" retorik.

Skrivet 21 okt 2009 21:15 suka (Ej registrerad)

Det är bra kalle att du erkänner att det är livsfarligt att kritisera islam, även om man lätt kan uppfatta detta som en uppmaning till mentalt störda meningsfränder till dig att passa på nu när inte han har något skydd.

Skrivet 21 okt 2009 23:34 Fd sosse (Ej registrerad)

Så fruktansvärt lågt. Att raljera över någons utseende och anspela på att de skulle vara djävulen själv. Att så starkt gå ut med direkta hot - vidrigt! Spelar ingen roll vilka åsikter Jimmy Åkesson har, så här kan man bara inte bemöta en politiker! Skämmes ta mig fa...

Jag har röstat på sossarna i hela mitt liv men nu tänker jag lägga min röst på SD - om inte annat så av ren och skär sympati.

Skrivet 21 okt 2009 23:44 melker (Ej registrerad)

Innebörden i Åkessons debattartikel var ju enligt honom själv att muslimerna måste anpassa sig till vårt samhälle och inte tvärtom. Nu tycker jag att han uttryckte sig rätt klumpigt i artikeln och anser att den gav lite avsmak. Men vad gör du själv egentligen?

Det du skriver här är inget annat än ett hot och du uppmanar folk att skada en annan människa. Vem är egentligen värst? Du eller Åkesson?

Skrivet 22 okt 2009 02:11 August Hede (Ej registrerad)

Ja du, Kalle Olsson..

Har du själv livvakter? Kan ju vara så att någon galen rasist-nazist skulle klandra dig om något hände Åkesson.

Sjävklart är ju detta inte särskilt troligt, men man vet ju inte.

Mvh

Skrivet 22 okt 2009 14:32 J Jönsson (Ej registrerad)

Är alla insnöade här och icke läskunniga?

Frågan om Åkesson behöver livvakter är befogad. Världsläget är inte det bästa precis, överallt i världen har säkerheten kring politiker och makthaver skärpts. Så även i Sverige sen Anna Lindh fick sätta livet till.
Ingenstans i Kalles artikel kan man utläsa att muslimer skulle vara ett hot mot Åkesson, men det tycks väldigtt många läsa in i alla fall. Finns bra många galenpannor födda i sverige av helsvenska föräldrar. Finns svenskar om inte tycker om Åkesson och hans politik, så någon av dessa skulle kunna sätta honom av daga eller skada honom.

Och med tanke på att SD är kontroversiellt i sverige och att många heta känslor svallar kring det partiets politik så är väl frågan om livvakter befogade eller hur???

Skrivet 22 okt 2009 17:47 K.S (Ej registrerad)

Kan bara konstatera att en röst på SD är en bortkastad röst.
Det enda resultatet blir att någon från SD kan avnjuta ett riksdagsarvode på några hundra tusen pr år utan att behöva lyfta ett enda finger .

Någon politik kommer dom aldrig att komma någon vart med.

Nä valet gäller valet mellan moderatregering eller en rödgrön regering.

Skrivet 22 okt 2009 23:22 Rättvisetörstande realist (Ej registrerad)

RE: Fd. sosse.
Om du röstar på SD för att du är besviken på den politik som den sittande regeringen för, då är du på väg att gör att misstag.
SD ligger ännu längre ut på högerkanten än vad Alliansen gör, så du borde nog läsa på lite innan du beslutar dig för vem som ska få din röst. Att lägga sin röst på ett parti endast med sympati i en enda fråga är lite väl naivt. Man måste se till helheten.
Ser man efter vad högerns politik har gynnat för människor genom tiderna så förstår jag inte hur de har kunnat få så många röster av arbetare som de fick. Det kan inte finnas någon annan förklaring till det än att många inte inser vad deras politik leder till.

Skrivet 23 okt 2009 16:19 Sven-olof Sällström (Ej registrerad)

Jaha, då har JK gett sitt utlåtande! Åkessons artikel i Aftonblaskan var INTE hets mot folkgrupp. Ej heller annat tryckfrihetsbrott. Nu återstår bara JK:s bedömning av DIN ledare lille Kalle!

Skrivet 23 okt 2009 21:28 viktor w (Ej registrerad)

Ateister är övertygade om sin otro, som troende om sin tro.
Friedrich Nietzshe skrev:
Övertygelser är farligare fiender till sanningen än lögnen.

Skrivet 24 okt 2009 23:53 Mh (Ej registrerad)

Kalle Olsson framträder med ett foto. Jag tänker inte kommentera hur han ser ut. Det är ju uppenbart att det ligger ett förtäckt hot i ledaren. Inte från herr Olsson mot J Åkesson, fullt så korkad är han inte. Han använder en annan teknik, skenbart oantastlig. Men vad han EGENTLIGEN menar råder det ingen tvekan om. Och oh nej, var har han skrivit att det skulle kunna finnas ett hot mot Åkesson från muslimer, sånt trams. Men vänta nu, han funderar ju över att Åkesson inte har livvakter, då måste han ju ha en uppfattning om vilka som skulle kunna utgöra ett hot. Och vilka skulle det då kunna vara om inte.....?

Innehåll

Annat innehåll

Senaste nytt

Sök på ltz.se

Annons
Annons
Annons

Kommande evenemang

Visa alla/dölj alla
Annons

TextContentAd



Top Jobs

Annonsera från 29kr

Annonsera från 99kr

Kontaktinformation