Weeping Willows tillbaka efter lång paus
Sveriges sorgsnaste man är ingen hängbjörk privat. Men Magnus Carlson, sångare i Weeping Willows, slår fortfarande ett slag för de stora känslorna. I morgon spelar bandet i Östersund.
Weeping Willows har gett ut sammanlagt sex studioalbum sedan mitten på 90-talet. Sångaren och låtskrivaren Magnus Carlson kom ur punkgenerationen och tog musik på dödligt allvar. Bandet gjorde sig snart känt som det sorgsnaste bandet i landet.
– Ja, det var vår idé. Jag ville att texterna skulle vara tydliga och handla om något. Det vill jag fortfarande, säger han.
Mest känd är bandet kanske för låtarna "Touch Me" och "Stairs" samt ledmotivet "Blue and alone" till tv-serien "Pistvakt".
– "Blue and alone" blev aldrig någon hit som spelades mycket på radion, ändå är det den låten som alla vill höra och sjunger med i, säger Magnus Carlson och avslöjar också att låten är en av hans personliga favoriter.
Den senaste skivan "Love and fear" kom 2007. Efter det blev det tyst från bandet under flera år då medlemmarna sysslade med sina egna soloprojekt. Magnus Carlson har bland annat släppt två jazzalbum med sin grupp The Moon Ray Quintet.
– Weeping Willows började 1994. Det är snart 20 år sedan och jag tror att man som band förr eller senare behöver ta en paus under en så lång tid. Men förra våren sade vi till varandra: Ska vi inte åka ut och lira lite?
Så blev det också. I höstas gjorde Weeping Willows sammanlagt 33 spelningar på olika orter i landet.
– Det var som att börja om. Jag bokade alla spelningar själv. Musikbranschen har förändrats så mycket på bara några år, säger Magnus Carlson.
Redan då försökte de få med Östersund på turnélistan, men det visade sig vara svårt. Därför kommer bandet hit nu, när ljuset har återvänt, i stället. Det ser Magnus Carlson fram emot. För honom var det viktigt att det blev en spelning i hans frus gamla hemstad.
– Det är nästan så att jag känner någon form av revanschlust vad gäller Östersund. Vi har inte spelat där sedan Storsjöyran för åtta år sedan och jag ville verkligen få till det. Min svärmor kommer att finnas på plats i publiken, bara en sådan sak, säger han.
I år är det meningen att Weeping Willows ska släppa en ny skiva. Precis som tidigare kommer känslostormarna att rulla in över låtspåren, men nu försöker Magnus Carlson skriva mer varierade låtar, säger han.
– Man orkar inte vara Sveriges sorgsnaste man hur länge som helst och som privatperson är jag ingen hängbjörk. Vår musik handlar fortfarande om storslagna känslor, men den är ingen dödsmässa längre.
Får publiken höra några smakprov från den kommande skivan i morgon?
– Nej, inte en enda. Så det behöver inte folk oroa sig för. Och det kan vara ganska skönt att slippa känna att man måste spela en halv ny skiva bara för att.
Blir du aldrig rädd för att publiken ska svika när ni varit borta så länge och inte är aktuella med någon ny skiva?
– Nja, jag upplever det precis tvärtom. Det kommer mer folk nu än när vi var aktuella med en låt på radion. På så sätt får man väldigt mycket bekräftelse på att man har en historia. Det är väldigt rörande och något jag är stolt över.







































