Modern historia på Jamtli i höst
Älskade, hatade data- och tv-spel. Den 30 oktober öppnar utställningen "Spela roll – om den svenska dataspelshistorien" på Jamtli.
Det är ett stycke ung historia. Thomas Clifford från Datamuseet IT-Ceum i Linköping, som har producerat vandringsutställningen, tror att nostalgin startar någonstans vid 30-års ålder.
Allt började på 60-talet. Då var Saab först med att utveckla ett simulatorspel som gick ut på att skjuta kanoner. Grafiken var enkel med gröna prickar och vita streck. På 70-talet såg arkadspelen dagens ljus och det var också då spelen flyttade in i hemmen. "Ökenkrig" och Space Invadors" var kanske inte så avancerade, men blev snabbt populära. På 80-talet började det hända saker på allvar. "Fairlight" lade grunden för det som skulle bli det svenska spelundret.
– På 80-talet börjar svenskarna förstå att vi är duktiga på datorer. Det byggs upp en kultur kring dataspel, säger Thomas Clifford.
På 90-talet exploderar utvecklingen och sedan dess har den varit lika enorm som revolutionerande. I dag finns det inte bara nöjesspel utan också pedagogiska, konstnärliga, politiska och sociala spel. Det finns också olika kulturfenomen som följt med historien. Dit hör onlinespel som "World of warcraft" och "Entropia universe".
– De har vuxit fram som en motreaktion till det gamla, isolerade, asociala spelandet. Här kan man spela i lag tillsammans med 60 andra personer. Många ensamma ser det som en möjlighet att vara med i social gemenskap.
Tillbakablickandet, liksom framtiden, har en självklar plats på "Spela roll". Det har också de känslor som ofta följt i spelutvecklingens spår. Debatten om att vissa spel skulle vara våldsförhärligande eller fördummande blossar upp med jämna mellanrum. Som exempel finns "Grand theft auto", rekommenderat från 18 år.
– Ja, det är ett våldsamt spel, men nej, inte bara. Jag ser det inte som mer problematiskt än att titta på filmen "Gudfadern". Alla nya medier har en barnsjukdomsperiod och debatten har varit ganska låg på sistone. Är man väldigt kritisk får man jättegärna komma hit och prova.
Utställningen består av 25 spelstationer med allt från äldre spel som "Pinball dreams", "Stugan", "Backpacker" och "Space action" till nyare spel som "Battlefield", "Bad company 2", World in conflict", "Just cause 2" och tidigare nämnda "Entropia universe".
Besökarna kan även prova på att skapa sitt eget spel och ta del av information kring de yrken som finns inom spelbranschen. Programmerare, ljudutvecklare och grafiker berättar.
– Det finns naturligtvis olika sätt att jobba i spelbranschen, men i dag behöver du ofta spjutspetskompetens och en riktigt bra utbildning, säger Thomas Clifford.
På Jamtli är man glada att få dit utställningen.
– Den ger oss möjligheten att vända oss till en ny publik. Barn och föräldrar kan ha ett ömsesidigt utbyte, säger Jeanette Wahl, som också hoppas att barn och ungdomar kan komma dit utan sina föräldrar, precis som de gjorde på Manga-utställningen för några år sedan.
– Upp till 17 år kommer man in gratis tillsammans med en förälder, men det går också jättebra att komma själv och då kostar det 20 kronor, säger hon.








































