Prisad pjäs om hatbrott kommer till Östersund
I april kommer föreställningen till Östersund.
Relaterat
Fakta
Samtliga vinnare vid Gaygalan:
Årets Keep up the good work: ”Mama Mia”
Årets scen: ”No tears for queers”
Årets bok: ”Halva liv” av Mats Strandberg
Foto: sandra Qvist
Årets tv-program: ”Svenska Hollywoodfruar”
Årets tv-stjärna: Petra Mede
Årets radiostjärna: Lotta Bromé
Årets duo: Christer Lindarw & Babsan
Årets
hetero:
Noomi
Rapace
Foto: scanpix Årets vi-älskar-dig: Maria Montazami
Årets film: ”Män som hatar kvinnor”
Årets Göteborgspris: Gretas
Årets Öresundspris: Wonk
Årets utländska låt: ”Bad romance” Lady Gaga
Årets gayställe: Zipper Sthlm
Årets svenska låt: ”Snälla Snälla”, Caroline af Ugglas
Årets drag: Rolf Lass - gård som Edna Turn - blad i ”Hair - spray”
Foto: Mats Bäcker
Årets artist: Agnes
Årets homo/bi: Mariette Hansson
Vid Gaygalan, som arrangeras av tidningen QX, utses vinnare i 18 olika klasser, däribland alltså Årets scenföreställning.
Titeln gick i år till ”No tears for queers” som bygger på Johan Hiltons reportagebok med samma namn, och har satts upp i samarbete mellan Riksteatern och Regionteater Väst. Den turnerade under hösten i stora delar av Sverige. Turnén fortsätter under våren och avslutas i april med sju skolföreställningar på Folkets hus i Östersund.
Pjäsen handlar om de brutala morden på tre homosexuella killar i Katrineholm, Göteborg och Laramie i USA. De tre fallen har slående likheter. Förövarna är unga och morden präglade av övervåld och skrämmande brutalitet. I en väv berättad av fyra aktörer kommer förövare, rättsamhälle, vänner och familj till tals.
”No tears for queers” öppnar för samtal om demokrati, mansrollen och allas vårt eget ansvar att arbeta för ett samhälle där alla känner sig trygga att leva sitt liv som de själva vill.
Elisabeth Fröling, rikstea- terkonsulent med inriktning på barn- och ungdomsteater i Jämtland, berättar att föreställningarna i Östersund i april arrangeras i samarbete mellan Riksteatern, Svenska kyrkan, RFSL och skolan.
– ”No tears for queers” är en skrämmande och gripande föreställning som verkligen kräver efterbearbetning och RFSL kommer att finnas på plats för den som behöver prata efteråt, säger Elisabeth Fröling.




















































